петак, 16. новембар 2012.

Poglavlje 1.1 - WampServer instalacija


U ovom poglavlju cemo se iskljucivo pozabaviti instalacijom WampServer-a, njegovim pokretanjem, kao i objasnjenjem kako pokrenuti vasu skriptu i proveriti je.Na taj nacin omogucavamo ispitivanje nase skripte, ili pak nekog veceg projekta.Prednost ovoga je sto sve ispitujete na vasem lokalnom serveru, i kad neki projekat potpuno zavrsite, postavite ga na vas hosting.Kod mozete pisati u bilo kojem editoru text-a, ja cu koristiti Adobe Dreamweaver, a takodje je koristan i Notepad++.Nakon sto ste instalirali WampServer na vas racunar, pratite sledeca uputstva za pokretanje i ispitivanje koda:
Sa vaseg Desktopa dvoklik na shortcut WampServer (sl. 1.1).
slika 1.1: Pokretanje WampServer-a

Napomena:
Problem koji moze nastati pri pokretanju Wamp-ovih servisa jeste da Skype koristi isti port koji bi koristio WampServer.To mozete resiti zaustavljanjem procesa Skype-a, a da bi za stalno resili taj problem, izmenite port za WampServer.Nakon pokretanja WampServer-a, videcete da ce se pojaviti mala crvena ikonica u notify bar.To znaci da servisi nisu startovani jos, sacekajte da ikonica postane zelena, to znaci da su svi servisi spremni.Sad pokrenimo nas text editor, i unesite kod sa slike 1.2.
slika 1.2: Nasa probna skripta

Kada to odradimo, odaberite opciju za cuvanje vaseg dokumenta, neka bude extenzija *.php, pronadjite gde je instaliran WampServer, i za cuvanje odaberite www folder. (sl. 1.3)
slika 1.3: Odabir lokacije za cuvanje skripte
Folder www u stvari predstavlja direktorijum u kojem bi inace cuvali fajlove na vasem hostovanom serveru. Tom folderu www mozete pristupiti i tako sto cete kliknuti na notify icon wamp-a, i odabrati www directory. Tu dodajete sve skripte i lokalne direktorijume koje zelite da budu dostupne vasim skriptama.
Pitanje: Kako pocetne stranice u url baru imaju samo naziv, bez naglasavanja kojoj skripti ili html fajlu se pristupa? (npr. www.nekisajt.com)
Odgovor: Stvar je u tome da ako se ne navede eksplicitno kojoj skripti u direktorijumu se pristupa, po defaultu ucitava se skripta sa nazivom index.php, to predstavlja podrazumevanu skriptu.
Ukoliko navedete samo www.nekisajt.com, a u glavnom direktorijumu nema skripte index.php, naravno dolazi do greske 404, tj obavestenje da trazena stranica ne postoji. A skriptama sa drugim nazivima eksplicitno pristupate na sledeci nacin: www.nekisajt.com/skripta.php. Pa ukoliko smo prethodno otkucani primer nazvali primer.php, ovako pristupamo toj skripti (sl. 1.4):
slika 1.4: Rezultat rada nase skripte

Ukoliko vase fajlove zelite da postavite na server, a ne znate kako to da ucinite, proverite ovaj tutorijal na youtube-u. Ukoliko bi primer.php preimenovali u index.php, u url bar bi bilo dovoljno uneti samo localhostLocalhost-u takodje mozete pristupiti ponovnim klikom na notify icon wamp-a, a nakon toga odaberete Localhost. Odabirom te opcije otvara se default stranica na vasem lokalnom serveru (index.php). Posto smo naucili kako testiramo nase skripte i uploadujemo na ftp, sada mozemo preci na drugi odeljak ovog poglavlja, i konacno krenuti sa sintaksom PHP-a.

Нема коментара:

Постави коментар

Ukoliko komentarisete anonimno, pozeljno bi bilo da se potpisete, i molim bez vredjanja i bilo kakvog prozivanja.